02 lipca 2018

PIERWSZY ROK ZA MNĄ - Technik fotografii i multimediów

Ed Sheeran - Photograph

Fotografia w ostatnich latach stała się popularnym kierunkiem wybieranym przez nastolatków. Jakie są moje odczucia po pierwszym roku kształcenia się w tym zawodzie? Pewnie wiele moich rówieśniczek zupełnie się ze mną nie zgodzi – jednak dla mnie, było ciężko. Przyznam się Wam nawet, że w pewnych momentach szkoła całkowicie odbierała mi chęci do sięgania po aparat. Czułam się zmęczona robieniem zdjęć, byłam zła gdy mi nie wychodziło i nie miałam ochoty brnąć w to dalej. Nieraz przeszła mi przez głowę myśl "co ja właściwie robię w tej szkole?". Mimo to, nie poddawałam się. Fotografia od zawsze pasjonowała mnie tak mocno, że żadne negatywne sytuacje nie byłyby w stanie odsunąć mojego serca od niej. Pierwszy rok przepełniony był wątpliwościami, sporą ilością pracy i obowiązków. Jestem pewna, że kolejne trzy będą jeszcze bardziej wyczerpujące, ale to tylko motywuje mnie do pracy oraz dążenia do bycia coraz lepszą na tym kierunku.
Mój profil zainteresował wielu z Was, w komentarzach pojawiło się również kilkanaście pytań. Dlatego postanowiłam dodać dzisiaj post poświęcony w 100% mojej edukacji na fototechniku. Normalne zajęcia nie różnią się zbyt wiele od tych standardowych, mamy podstawowe lekcje jak matematyka, polski czy języki, ale prócz nich w planie dodatkowo figurują zajęcia przygotowujące do zawodu – teoretyczne, jak również praktyczne. W pierwszym roku rozkład zajęć zawodowych dzielił się na techniki fotograficzne, w których skład wchodziła ciemnia, studio oraz reportaż. Pierwsze z nich tzn. ciemnia, jak nazwa wskazuje, odbywały się w ciemni. :D Tam zajmowaliśmy się wywoływaniem wcześniej naświetlonego przez nas filmu, a także wykonywaniem jego odbitek. Studyjne zajęcia w pierwszym roku charakteryzowały się ujęciami katalogowymi – w najprostszym tego słowa znaczeniu fotografowaliśmy rzeczy użytkowe. Na reportażu zaś głównym tematem zdjęć były sytuacje życia codziennego, które w mniejszym lub większym stopniu poruszały ważne aspekty życia codziennego. To tyle z zajęć praktycznych. Lekcje teoretyczne natomiast przepełnione były informacjami i nawet ich ogromna ilość nie umniejszała jakości pochłanianego przez nas, uczniów przekazu. Oprócz zawodowych zajęć, od drugiego roku rozszerzam angielski oraz chemię.
Tak jak wspominałam, fotografia pasjonowała mnie od dawna, dlatego starałam się z całych sił opanować podstawy przed rozpoczęciem nauki w tym technikum, jednak jak się później okazało – nie można było nazwać ich nawet podstawami podstaw. Dopiero na zajęciach foto dotarło do mnie o jak wielu sprawach nie miałam do tamtej pory pojęcia. Szczerze mogę powiedzieć, że Abramowski otworzył mi szerzej oczy na całą techniczną stronę fotografii. Nauczyłam się wielu potrzebnych umiejętności, pojęłam sporo teorii, z której dobroci korzystają profesjonalni fotografowie oraz graficy. Pójście do tego technikum, oprócz swoich dobrych stron niosło również za sobą wielki strach – w końcu nikogo w nim nie znałam, a mi jako osobie nieśmiałej czasami trudno o szybkie nawiązywanie relacji. Wiele z was pyta o kwestie techniczne – jaki aparat i czy trzeba mieć od początku swój. Szczerze, jeśli ktoś niezbyt zna się na aparatach, lepiej dla niego, by z zakupem się wstrzymał – w naszej szkole można wypożyczyć aparat na zajęcia, potrzebna jest tylko karta. Na lekcjach zaś - z pomocą profesorów bez problemu można dobrać sprzęt odpowiedni do zdjęć, a przy tym nie krzywdzić portfela nieprzemyślanymi zakupami. Sama korzystam z Nikona D3200 i jeśli chodzi o początki to był niezły, niestety wraz z moim wzrostem wymagań, wzrosła również chęć zmiany go na coś lepszego.
Podsumowując, kierunek ten poleciłabym jak najbardziej osobom z prawdziwą pasją. Tenże zawód, chociaż na pozór wydaje się prosty to wcale taki nie jest. Analogicznie jest z nauką przygotowującą do niego – bez zapału, chęci i samozaparcia w doskonaleniu technik nic niestety nie zdziałamy, a stracimy wiele nerwów.
Mam nadzieję, że wystarczająco dogłębnie przedstawiłam wam ten kierunek, jednak jeśli nie, a wam w głowie nadal świtają jakieś pytania to bez skrępowania zadawajcie je w komentarzach – na spokojnie na nie odpowiem!

Postanowiłam również zapożyczyć od Klaudii z bloga ayuna-chan.blogspot.com pomysł na "nagradzanie" najciekawszych komentarzy. W następnym poście polecę jeden lub dwa blogi, których autorzy najciekawiej skomentowali ten post :)66 komentarzy:

 1. Uwierz, że bardzo dobrze Cię rozumiem, sama jestem na profilu fotograficznym, z tą różnią, że ponieważ jestem w szkole plastycznej, profil nazywa się fotografia artystyczna. Sama widzę po szkole, jak dużo jest zainteresowanie profilem, a na początku jest tyle wątpliwości, ze trochę ludzi też się przenosi, bo za dużo pracy na raz, przecież fotografów już tylu jest. W kwestii aparatu, aah jak ja to dobrze znam, zaczynałam od Canona 1200D, aktualnie mam Nikona 7100 i w głowie rośnie myśl by odłożyć pieniądze i kupić pełną klatkę, która daje zupełnie inne możliwości
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O kurcze, nie wiedziałam, że istnieje taki profil!

   Usuń
 2. Well, I agree with you, photography skill is somehow neeeded by everyone and I guess yours are great too!
  Love all the pictures anyway, you are very pretty :)

  xoxo,
  |CHELSHEAFLO|

  www.chelsheaflo.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne zdjęcia :) Fajnie, że opisałaś jak wygląda na kierunku fotograficznym.
  Pozdrawiam!
  My blog

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię robić zdjęcia i do nich pozować, ale w samą fotografie aż tak się nie wgłębiam, bo nie jest to moja większa pasja.
  Śliczne ujęcia!

  zofia-adam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie sądziłam że nauka tego kierunku może być aż tak ciężka...
  Tym bardziej podziwiam osoby które się na taki kierunek zdecydowały ☺
  Przepiękne zdjęcia 😍
  Pozdrawiam

  Lili

  OdpowiedzUsuń
 6. Kierunek fotografii nie należy do łatwych chociaż z pozoru może tak się zdawać. Do wszystkiego trzeba podchodzić z pasją. Ja znajduje się na innym kierunku, jednakże czasami też bywa ciężko. Fajnie, że zdecydowałaś się na taki kierunek i życzę powodzenia w następnym roku ^^
  Pozdrawiam ♥ wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja też kiedyś myślałam, że kierunek fotograf jest taki prosty, ale moja przyjaciółka mnie w tym uświadomiła :) Masz bardzo ładną bluzę :)

  https://fasionsstyle.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Tez jestem na fotografii, ale tu u siebie w Szkocji i wszyscy mowia a to latwy kierunek na pewno wszystko zaliczysz... denerwuja mnie te komentarze bo to wcale nie jest latwy kierunek. I chyba tylko moj facet o tym wie bo widzi ile czasu na to poswiecam itd. dla osob ktore sie tym nie interesuja jest to ciezkie do zrozumienia.

  swietne foty <3

  www.martko.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. Po przeczytaniu Twojego posta wydaje mi się, że nie odnalazłabym się zbytnio w takiej klasie. Kocham fotografię, ale wykonywanie swojej pasji pod presją, na ocenę zniszczyłoby chyba we mnie miłość do robienia zdjęć... Jeszcze całkiem niedawno myślałam, że fotografia jest łatwa, dopiero zagłębiając się bardziej, a głównie jak dostałam własną lustrzankę zobaczyłam, że to nic bardziej mylnego :D By robić ładne zdjęcia trzeba ciągle ćwiczyć i poświęcić dużo czasu.
  https://karik-karik.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety trudno się nie zgodzić z tym, że wykonywanie zdjęć pod presją oceny trochę niszczy tę miłość do fotografii, ale w sumie to chyba zależy od nauczyciela, przedmiotu i podejścia. Jedni zadają lepsze tematy, w których mamy możliwość wykazać się w jakimś temacie w swój własny sposób, a inni gorsze, w których ta dowolność jest już bardziej ograniczona. Nie wiem, czy napisałam to w poprawny sposób haha :D Co do robienia ładnych zdjęć to racja - trzeba sporo czasu i ćwiczeń!

   Usuń
 10. Ja to robię zdjęcia tylko telefonem, hah. :)
  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie wiedziałam, że to taki trudny kierunek. Z drugiej strony jestem ciekawa, czego się dowiedzieliście. Zastanawiam się tylko po co się rozszerza chemię, moja kuzynka jest na techniku reklamy i też musi rozszerzać chemię. Wg. masz ładny kolor oczu ;).
  https://modoemi.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podejrzewam, że u mnie rozszerzenie chemii jest ze względu na ciemnię, gdzie musimy stworzyć wywoływacz, przerywacz czy utrwalacz, na techniku reklamy niestety nie mam pojęcia dlaczego :)

   Usuń
 12. You look amazing! *_* I love your outfit!
  Would you like us to follow each other ? Let me know: xshoppingholicx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Przeczytałam Twój post z wielką ciekawością (bardzo podoba mi się także sposób, w jaki wszystko napisałaś, masz lekki i przyjemny styl). Świetnie, że mimo trudności odnalazłaś swoje miejsce. Trzymam kciuki, abyś nadal uważała, że jest to "Twój kierunek", a także żeby sprawiało Ci to radość. A co najważniejsze, żebyś później mogła połączyć swoją pracę z pasją i zainteresowaniami.
  To naprawdę daje w życiu wiele szczęścia, gdy się robi to, co się lubi.

  Ach, no i ja też mam Nikona, którego kocham miłością wielką (choć ja jestem typową amatorką jeśli chodzi o fotografię - nie zmienia to jednak faktu, że sprawia mi to wiele radości). ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Sporty but beauty. :)

  www.trendsandfashionblog.pt

  OdpowiedzUsuń
 15. To prawda, że jeśli coś lubimy i zaczniemy się tego uczyć w szkole, to istnieje ryzyko, że nabawimy się awersji do tego. Presja, że musimy się czegoś nauczyć i zrobić na ocenę odbiera trochę radości. Ale prawdziwa pasja przetrwa mimo przeciwności i tego Tobie życzę. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Super, że są takie profile, choć pracy wydaje się być naprawdę sporo. Czasem tak jest, że pogłębianie wiedzy na temat zainteresowań, pasji, stawianie sobie coraz wyższych celów, potrafi sprawić, że zapominamy o radości o jaką potrafi dać nam pasja, ale oby nie na długo. Czasem warto się pomęczyć, bo efekty naszej pracy potrafią wynagrodzić godziny męki :)
  nicole's travel journal - podróże, moda i lifestyle

  OdpowiedzUsuń
 17. Nauka przedmiotów zawodowych na jakimkolwiek kierunku w technikum wymaga wielu poświęceń - szczególnie na samym początku, bo jest natłok nowości + równocześnie nauczyciele z przedmiotów ogólnokształcących cisną swoim programem.
  Jednak są takie kierunki, które wyjątkowo podziwiam i fototechnik jest jednym z nich. Trzeba się mega napracować, by zdać egzaminy, które do najłatwiejszych nie należą. To samo tyczy się np technika informatyka lub grafika.
  Podziwiam i życzę wytrwałości i dobrych wyników na egzaminach :)
  Buziak,
  Ola ;)
  (m)ole teatralne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja! Dla mnie na przykład technik informatyk to totalna magia - podziwiam ludzi, którzy dobrze bawią się z tymi wszystkimi kodami i ogarniają te tematy :D

   Usuń
 18. Beautiful look dear, I liked the photos too!

  Ariadne ♥
  www.devoltaaoretro.com.br

  OdpowiedzUsuń
 19. Lindo look!
  bjs
  http://www.pinkbelezura.com/

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo ładne zdjęcia.
  https://inspiracjepatrycjil.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 21. Bałabym się, że w wyniku niepowodzeń szybko zrezygnuję i będę żałować, co gorsza będę chciała odrzucić aparat
  U mnie w mieście nie ma takiego kierunku (stety lub niestety nie miałam rozkmin), więc wybrałam coś innego (bio-chem) myśląc o pracy w tym temacie, a fotografię pozostawiam sobie jako pasja :)

  http://live-telepathically.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam szczerze, że ja nie wyobrażałam sobie siebie na innym kierunku. Co więcej, nie złożyłam nawet nigdzie indziej papierów. Bałam się, że jeśli pójdę właśnie do liceum albo na inny kierunek w technikum to nie poradzę sobie jeszcze bardziej przez to, że to nie jest to, o czym chciałabym się uczyć. Nie wiem, czy uda mi się pracować jako fotograf, ale jeśli nie, to ciesze się, że przynajmniej nauczę się trochę o tym, co naprawdę mnie kręci :)

   Usuń
 22. To prawda, bycie fotografem to nie tylko pstrykanie zdjęć :-) Mam nadzieję, że po skończeniu tej szkoły Twoja kariera zawodowa się szeroko rozwinie :-)

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo żałuję, że nie urodziłam się później. Kiedy ja wybierałam szkołę średnią, nie było tak fanatycznych kierunków jak teraz. Technik mechanik, Technik żywienia, Technik informatyk, Technik hotelarz, Technik turystyczny... no jak to brzmi. I tak chyba wybrałam wówczas najlepszy- Technik ochrony środowiska :) Zresztą z mojej perspektywy to i tak bez znaczenia, bo nie pracuję w zawodzie i mieszkając na małej wsi, ciężko jest po szkole złapać swój wyuczony zawód. Gdybym teraz wybierała szkołę, od razu poszłabym na technik organizacji reklamy! Kierunek fotograficzny jest również ciekawy, spodziewam się że jest trudny bo fotografia to nie tylko pstrykanie zdjęć :) Jestem pewna, że twój wybór przyniesie tylko dobre efekty :) Wspaniałe zdjęcia! Masz piękne oczy :)
  Pozdrawiam cieplutko myszko :*
  ayuna-chan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Technik ochrony środowiska brzmi bardzo ciekawie i z tego, co właśnie wyczytałam, to również nie należy do łatwych. Ja zastanawiałam się, czy nie wpisać kierunku technik organizacji reklamy jako drugie miejsce, ale ostatecznie coś chyba mnie do tego zniechęciło i zostałam z jedną szkołą i jednym kierunkiem. Dziękuję pięknie!

   Usuń
  2. Bardzo trudny, nawet się tego nie spodziewałam. Opiera się głównie na chemii a to nie dla każdego łatwy przedmiot. Sama miałam problemy ze zrozumieniem niektórych tematów, no ale udało się, zdałam egzamin zawodowy :) W brew pozorom był prosty. Technik organizacji reklamy, nie wiem, ale kojarzy mi się głównie z naciskiem na multimedia, kreatywnością, wymyślaniem haseł reklamowych, plakatów, grafiką... a bardzo to lubię :D
   Ja na drugim miejscu wpisałam informatykę :D

   Usuń
 24. I love your casual and comfy chic look.
  You've got nice hair too.

  Ann
  https://roomsofinspiration.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 25. Nie słyszałam o takim profilu kierunku, ale sama chodzę do technikum na mniej znany profil. :) Pięknie wyglądasz! Pozdrawiam

  jelonkowa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 26. Ciekawie napisałaś o tym kierunku przydatne dla tych osób, które też będą chciały iść na ten kierunek. Lubię fotografować telefonem, aparatem ale jest to raczej amatorskie. Zdjęcia masz super pozdrawiam cieplutko A.

  OdpowiedzUsuń
 27. Ale masz śliczne włosy! Co do tego zawodu, to domyślam się, że musi być ciężko.

  https://weruczyta.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 28. Mam dwie koleżanki które uczęszczają do takiej szkoły w Warszawie i ich spostrzeżenia odnośnie niechęci do robienia zdjęć były bardzo podobne. Mimo to jednak nie rezygnują z niej.
  https://mvrysia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 29. Kiedyś zastanawiałam się nad takim profilem, ale jakoś się nie zdecydowałam. Nie żałuję tej decyzji, ale na pewno kierunek ciekawy i świetne doświadczenie :)
  Mój blog-klik

  OdpowiedzUsuń
 30. Świetne doświadczenie. Domyślam się, że jest to faktycznie ciężki kawałek chleba. Oby udało Ci się dowiedzieć jak najwięcej ciekawych i przydatnych rzeczy - powodzenia :)

  Zaobserwowałam, zapraszam do mnie ;) Miło mi będzie jak skomentujesz i również zostaniesz ze mną dłużej ;) MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
 31. Żałuję, że u mnie w mieście żadna szkoła nie oferowała takiego kierunku. Mam nadzieję, że Tobie jednak będzie szło jak najlepiej. Najważniejsze, aby szkoła nie odebrała Ci pasji. :)

  OdpowiedzUsuń
 32. You look very pretty i like casual looks!
  btw would you like to follow each other's blogs?
  kisses!

  My blog - Lalabetterdayz

  OdpowiedzUsuń
 33. Awesome photos, I love your outfit ^^
  xx

  OdpowiedzUsuń
 34. Mnie ten kierunek na pewno by zaciekawił. Gdy właśnie stałam przed wyborem szkoły chciałam pójść w kierunku grafiki i fotografii. Niestety wtedy żadna z pobliskich szkół nie oferowała tego kierunku kształcenia. Dlatego wybrałam informatykę. Nieco zbliżone, ponieważ też mieliśmy grafikę komputerową, ale to jednak nie to :) A pierwszy rok zawsze jest najgorszy, niezależnie od kierunku. Teraz pójdzie już z górki. Powodzenia! :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Beautiful post <3

  http://makeyourperfectstyle.blogspot.com/2018/07/let-your-life-be-cartoon.html

  OdpowiedzUsuń
 36. As usual very interesting! Thanks a lot for sharing)

  OdpowiedzUsuń
 37. Cool pictures and style!
  Have a lovely day :)
  Rosanna x
  Rose's Rooftop

  OdpowiedzUsuń
 38. Zazwyczaj jest tak, że w momencie kiedy masz coś obowiązkowo w planie to okazuje się, że wolisz wybrać coś innego. To normalne, a prosto na artystycznych kierunkach nigdy nie jest, wiem coś o tym ;)

  Pozdrawiam
  Sara's City

  OdpowiedzUsuń
 39. Amazing post, dear! You look wonderful!
  A big hello from Germany!
  Hugs ♥
  LIANA LAURIE

  OdpowiedzUsuń
 40. Świetny kierunek dobry wybór, ja żałuję że poszłam do liceum a nie właśnie do technikum na kierunek właśnie związany z fotografią lub informatyką bo niestety po liceum żadnego konkretnego kierunku nie miałam, a zawsze interesowałam się fotografią i grafiką.

  OdpowiedzUsuń
 41. Super, że powstają takie kierunki i można rozwijać też swoją artystyczną stronę :)
  Zapraszam!
  mój blog
  mój instagram

  OdpowiedzUsuń
 42. Wonderful photos and nice look dear!
  Have a lovely day!
  www.recklessdiary.ru

  OdpowiedzUsuń
 43. Great post! I'm following you now and I hope that you'll follow me to.
  xo

  https://ccaammblog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 44. Ciekawy kierunek! Również uwielbiam fotografię, ale sama nie poszłabym na taki profil. Niestety (lub stety) jestem osobą, która bardzo nie lubi robić czegoś na siłę. Nie wyobrażam sobie robić zdjęć, których robić nie chcę, lub rysować coś (również to uwielbiam), na co nie mam ochoty/nie podoba mi się/nie pasuje do mojego stylu rysowania. Wolę sobie te dwie pasje zostawiać na czas wolny, wszystkiego uczyć się sama czy z pomocą internetu, ale tylko wtedy kiedy chcę i mam na to czas, a nie wtedy gdy ktoś mi każe. Właśnie z tego powodu rozumiem to, że czasem miałaś dość tej szkoły i nie chciało ci się sięgać po aparat. Myślę, że miałabym dokładnie tak samo.

  OdpowiedzUsuń
 45. Wybrałaś kochana cudowny, bardzo inspiracyjny kierunek :)
  Pierwsza klasa szkoły średniej kiedy wkraczamy w całkowicie inną rzeczywistości ma prawo być trudną, nie przejmuj się i nadal podążaj w kierunku rozwijania swojej pasji.
  Cudownie wyglądasz.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie!

  lublins.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 46. comfy outfit, my favourite ♥ you look gorgeous.

  Beijinhos
  n. // www.fashionjacket.com.br

  OdpowiedzUsuń
 47. Ja na taki kierunek bym się nie nadawała, lubię robić zdjęcia ale raczej dla siebie, a tłumaczenie tego wszystkiego średnio mnie interesuje:D Wolę popróbować sama i zobaczyć co wyjdzie:D Mój chłopak za to uwielbia zabawę z aparatem i sam ma zamiar zrobić sobie ciemnię! :) Super że znalazłaś taki kierunek który cię interesuje!

  https://redamancyy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 48. Cool shots here beautiful.

  https://www.missymayification.co.uk

  OdpowiedzUsuń
 49. Loving the simple laid back look especially the shoes.
  www.sophieatieno.com

  OdpowiedzUsuń
 50. Like your outfit (and your nails)! Beautiful photos :)

  Have a nice week, kisses
  http://demantanosofa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 51. Beautiful outfit dear!!

  https://julesonthemoon.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 52. Amazing pictures and confy look

  Kisses
  http://www.pimentadeacucar.com

  OdpowiedzUsuń
 53. Ten strój jest bardzo ładny.
  Ładnie wykonane zdjęcia, czekam na więcej :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy nowy obserwator jak i komentarz motywują mnie do dalszej pracy :)

Zaula, 2017